وظایف پشتیبان سایت – وظایف یک پشتیبان وب سایت :

باسلام ، در طی چند ماه اخیر درخواست های زیادی برای آموزش پشتیبانی سایت داشتیم ، به همین جهت از این پس تصمیم داریم پست های آموزشی رو در خصوص آموزش پشتیبانی سایت در پی سی وب منتشر کنیم ، پشتیبانی سایت یا پشنیبانی وب سایت واژه جدیدی هست که توسط پی سی وب برای اولین بار به صورت رسمی پایه گذاری شد ، اما هنوز همه با مفاهیم اصلی آن آشنا نیستند ، به همین خاطر سئوال هایی مبنی بر پشتیبانی سایت چیست ؟ ، پشتیبانی سایت یعنی چه ، پشتیبان سایت چه وظایفی دارد ؟ ( وظایف پشتیبان سایت ) و… خیلی از ما پرسیده می شود .

وظایف پشتیبان سایت

وظایف پشتیبان سایت – پشتیبان سایت چه وظایفی دارد ؟

وظایف پشتیبان سایت : ما در اولین قدم در آموزش های پشتیبانی سایت سعی میکنیم که این مفاهیم رو توضیحاتی براشون ارائه کنیم ، بعد می پردازیم به آموزش های اصلی مثل (وظایف پشتیبان سایت) ، در رابطه با برخی از مفاهیم قبلا مقالاتی رو آماده کرده بودیم که به شما پیشنهاد میکنیم مطالعه و بررسی نمایید :

سئوال : اولین سئوالی که بسیار زیاد از ما پرسیده می شود ، پشتیبانی سایت چی هست ، یا پشتیبانی سایت چیست هست ؟

پاسخ : به کلیه پروسه های نگه داری یک وب سایت پشتیبانی سایت گفته می شود ، هر اقدامی که برای حفظ و بقای سایت نیاز باشد میتواند شامل پشتیبانی سایت باشد ، که در رابطه با این موضوع به طور مفصل در مقاله ” پشتیبانی سایت چیست ؟ ” توضیحاتی رو ارائه کرده بودیم .

سئوال : پشتیبانی سایت یعنی چه ؟ من باز هم متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح بدید :

پاسخ : خیلی از دوستان باز هم پس از مطالعه توضیحات فوق سئوالاتی در زمینه پشتیبانی سایت چیست دارند و باز هم این که پشتیبانی چی هست براشون ابهاماتی وجود دارد ، برای این دسته از دوستان ما پیشنهاد میکنیم مقالات ” پشتیبانی سایت چیست – قسمت دوم ” – ” انواع پشتیبانی سایت ” را در پی سی وب مطالعه و بررسی نمایند .

سئوال : وظایف پشتیبانی سایت چیست ؟ – یک پشتیبان سایت چه وظایفی دارد ؟

پاسخ : خیلی از افراد تصورشون این هست که زمانی که پشتیبانی سایت تهیه میکنند ، تمامی کار های مربوط به سایت برعهده پشتیبان سایت هست ، این تصور گاهی درست و گاهی هم نادرست هست ، چرا که یک پشتیبان سایت وظایف مشخصی ندارد ، بلکه این وظایف در پروژه شما مشخص میشوند

به عنوان مثال در یک پکیج پشتیبانی سایت معمولی : تمامی مسائل پشتیبانی سایت شما برعهده پشتیبان سایت نخواهد بود ، این پکیج شامل مسائل رفع مشکلات عمومی و رفع مشکلات هاست و… هست ، پس پشتیبان سایت تنها وطیفه رفع مشکلات شما را دارد . و مسائلی مثل سئو داخل این پکیج نیز پس سئو شامل این پشتیبانی سایت نمی باشد .

یا ما پکیج های پشتیبانی محتوایی داریم که زیر شاخه ای از پشتیبانی سایت هست ، اگر مقاله ” انواع پشتیبانی سایت ” را مطالعه کرده باشید ، پشتیبانی سایت یک مقوله کلی هست که خودش دارای زیر مجموعه هایی مثل پشتیبانی فنی و محتوایی هست ، وقتی شما پشتیبانی محتوایی تهیه میکنید ، درست هست که به نوعی یک پکیج پشتیبانی سایت تهیه کرده اید ، اما معمولا پکیج پشتیبانی محتوایی فقط شامل مسائل پشتیبانی محتوایی و تولید محتوا هست و مسائلی مثل پشتیبانی فنی و… شامل این پکیج ها نمی شوند

پس اگر شما یک پکیج پشتیبانی سایت تهیه کرده اید ، و تصور میکنید تمامی مسائل پشتیبانی سایت شما دیگر برعهد پشتیبان سایت هستید ، تصور شما اشتباه هست ، شاید باز بپرسید پس چه زمانی صحیح هست

پکیج هایی هم وجود دارد که شامل همه موارد هستند یعنی : پشتیبانی محتوایی ، پشتیبانی فنی ، پشتیبانی سئو ، پشتیبانی هاست و… که این پکیج ها در واقع کامل ترین پکیج های پشتیبانی وب سایت هستند ، که در این پکیج کلیه مسائل مربوط به سایت شما بر عهده پشتیبان سایت خواهد بود ، در این جا اگر تصور کنید که تمامی مسائل سایت شما برعهده پشتیبان سایت هست ، تصور شما کاملا صحیح هست

لازم به ذکر است این پکیج ها معمولا در قالب پکیج های مدیریت سایت نیز ارائه میشود ، پکیج های مدیریت سایت در حال حاظر بالاترین پکیج های پشتیبانی سایت هستند ، و برای شرکت ها و افرادی که فرصت کمی برای مدیریت سایت خود دارند ، بسیار مفید هست ، به دلیل این که تمامی مسائل سایت برعهده پشتیبان خواهد بود و شما فقط مسائلی که تمایل دارید انجام بشه رو می فرمایید و بقیه مسائل توسط پشتیبان سایت انجام میشود .

اگر علاقه مند هستید در رابطه با پشتیبانی فنی و محتوایی بیشتر بدانید همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله ” بررسی پشتیبانی فنی و پشتیبانی محتوایی ” را نیز در پی سی وب بررسی و مطالعه نمایید .

نتیجه گیری وظایف پشتیبان سایت : پس طبق توضیحات فوق در پروژه های مختلف وظیفه و وظایف پشتیبانی سایت متفاوت می باشد و نمیتوان چهار چوب خاصی را برای وظایف یک پشتیبان سایت مشخص نمود ، اما میتوان برای هر پکیج کار هایی را مشخص کرد ، یعنی میتوانیم مشخص کنیم که در پشتیبانی محتوایی پشتیبانی سایت باید چه کار هایی را انجام بدهد، یا ساده تر برای پکیج ها میتوان وظایفی رو برای پشتیبانی سایت مشخص کرد ، که ما سعی میکنیم در مقالات بعدی به این موضوع اشاره کنیم  و به صورت مفصل در این خصوص توضیحاتی را ارائه نماییم .

امیدواریم از این مقاله (وظایف پشتیبان سایت) در پی سی وب لذت کافی را برده باشید ، تا مقاله آموزشی دیگر در این زمینه برای شما بهترین ها را ارزومندیم ، در صورتی که هر گونه سئوال و یا مشکلی نیز در این خصوص داشتید میتوانید از بخش نظرات این مطلب نیز استفاده نمایید .

باتشکر / واحد آموزش و اطلاع رسانی پی سی وب