دی بی سئو چیست ؟

صفحه اصلی آموزش دی بی سئو چیست ؟

دی بی سئو چیست ؟

تاریخ انتشار : 8 سال پیش : 10 ژوئن 2016 بازدید : 5953نمایش

دی بی سئو چیست ؟ – DBSEO چیست ؟

باسلام ، با یک مقاله آموزشی دیگر در خدمت شما کاربران و دوست داران ویبولتین هستیم ، همان طور که اطلاع دارید ویبولتین یکی از محبوب ترین و برترین اسکریپت های انجمن ساز در ایران می باشد ، طبق آمارها بیش از 60% انجمن های پربازدید و برتر ایران برپایه Vbulletin راه اندازی شده اند و ما در این مقاله قصد داریم شما را با این پلاگین بیشتر آشنا کنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

دی بی سئو چیست ؟

دی بی سئو چیست ؟

دی بی سئو چیست ؟ : حدودا بیش از ۳ سال هست که پلاگین دی بی سئو توسط تیم DBTech ارائه شده است ، اما همچنان خیلی از کاربران اطلاعات خیلی کمی در رابطه با این پلاگین دارند ، البته این طبیعی هست چرا که متابع آموزشی و دانشنامه های زیادی در رابطه با دی بی سئو وجود ندارد ، به همین جهت ما به عنوان نخستین مرجع سئو ویبولتین در ایران وظیفه خودمون میدانیم که اگاه سازی های بیشتر رو نسبت به این پلاگین انجام بدیم ،

دی بی سئو چیست ؟

دی بی سئو نام پلاگینی هست در زمینه سئو سایت اسکریپت انجمن ساز ویبولتین ، دی بی سئو به انگلیسی DBEO مخفف کلمه DragonByte SEO می باشد ، که باز این عبارت نیز مخفف عبارت : DragonByte Search Engine Optimisation می باشد ، این پلاگین در ایران به زبان فارسی با نام هایی مثل : هک دی بی سئو ، پلاگین دی بی سئو ، محصول دی بی سئو و… شناخیته شده است ، این پلاگین محصولی از شرکت dragonbyte-tech می باشد .

تاریخچه دی بی سئو و داستان دی بی سئو : در درابطه با تاریخچه DBSEO بار ها مقالاتی را در پی سی وب به صورت مختصر ارائه کرده بودیم ، این بار با جزئیات بیشتر تاریخچه DragonByte SEO را بررسی خواهیم کرد :

اولین پلاگین سئو ویبولتین وی بی سئو (vbseo – vbulletin seo) نام داشت که در سئو ویبولتین هم بسیار موثر بود این پلاگین در حدود سال های 2007 تا 2009 توسط گروهی به نام vbseo ارائه شد که تا حدود سال 2013 این پلاگین گزینه مناسبی برای کاربران ویبولتین بود چرا که تا آن زمان توسط مرجع اصلی به کاربران پشتیبانی ارائه میشد یا حداقل دائم بروز رسانی می شد ، اما در سال 2013 این پلاگین رسما اعلام نمود که دیگر وی بی سئو پشتیبانی و بروز رسانی نخواهد داشت و همزمان با اعلام این مورد شرکت dragonbyte-tech یکی از بزرگترین شرکت های برنامه نویسی ویبولتین در جهان پروژه dbseo را استارت کرد .

باوجود این که پلاگین دی بی سئو امکانات بسیار بیشتر و بهتری را نسبت به وی بی سئو (VBulletin Search Engine Optimisation) داشت ، و همچنین وی بی سئو رسما پایان کار وی بی سئو را اعلام نموده بود با این حال بسیاری از کاربران به دلیل محبوبیت بسیار بالای وی بی سئو حاظر به کوچ کردن به دی بی سئو نبودند .

خیلی از کاربران از این که ممکن بود ساختار لینک های ان ها تغییر کند ، می ترسیدند که به دی بی سئو کوچ کنند و خیلی از کاربران هم معتقد بودند که وی بی سئو نیاز های انها را برطرف میکند پس دلیلی بر رسیک کردن و تغییر دادن پلاگین سئو ویبولتین نیست و….

اما حدودا در 2013 تا 2014 توسط یکی از تیم های امنیتی ایرانی یک باگ بسیار خطرناک در وی بی سئو شناسایی شد . در این زمان باتوجه به این که مرجع وی بی سئو خاتمه کار خود را اعلام کرده بود و حتی وب سایت وی بی سئو نیز در دسترس نبود ، هیچ اقدامی از سمت وی بی سئو برای رفع این باگ صورت نگرفت و تیم امنیتی نیز برای هشدار به کاربران این باگ را به صورت عمومی منتشر کرد . با انتشار این باگ بسیار خطرناک در وی بی سئو که امکان دسترسی کامل ویبولتین را برای نفوذگران فراهم میکرد

طبق آمار ها این پلاگین به حدی محبوب شده بود که روی بیش از 80% درصد انجمن های ویبولتین نصب بود ، اما محبوبیت بیش از حد این پلاگین در سال 2013 تا 2014 باعث ضرر ویبولتین شد ، و باعث شد چندین هزار انجمن ویبولتین بر اثر همین پلاگین هک شوند ، این باگ در چند ماه اول انتشار باعث سر و صدای بسیار زیادی شد ، باوجود این که شیوه رفع ان توسط ویبولتین اعلام شده بود ، باز هم انجمن های بسیار از امنیت انجمن خود تا ماه ها نگران بودند .

این نگرانی انها بی دلیل نبود ، چرا که باگ منتشر شده تنها یک باگ از چندین باگ کشف شده بود ! ، و حتی با پچ کردن ان نیز باز هم امکان هک کردن ویبولتین از طریق وی بی سئو وجود داشت ، شاید جالب باشد بدانید که دی بی سئو امکان اپلود اطللاعات وی بی سئو را نیز دارد ، در رابطه با این امکان در اینده توضیحات زیادی را ارائه خواهیم کرد ، اما این امکان باعث شد حجم بسیار بالایی از کاربران به سمت دی بی سئو برای امنیت بیشتر کوچ کنند

که این کوچ در حال حاظر تا حدی ادامه داشته است که میتوان گفت در حال حاظر تنها کمتر از 10% انجمن های ویبولتین در ایران در حال استفاده از پلاگین وی بی سئو هستند ، در اینجا جا داره باز اشاره کنیم که وی بی سئو همچنان دارای باگ های بسیار زیادی هست و هنوز تعدادی از باگ های ان به صورت private وجود دارد

به همین جهت اگر شما هنوز از استفاده کننده گان وی بی سئو هستید در جریان وجود باگ های وی بی سئو باشید ، و به شما پیشنهاد میکنیم هر چه سریع تر وی بی سئو خود را به دی بی سئو تغییر دهید ، و وی بی سئو را به صورت کامل از ویبولتین خود حذف نمایید ،

اگر باز هم در وی بی سئو و دی بی سئو شک دارید پیشنهاد میکنم حتما مقاله ” دی بی سئو یا وی بی سئو ” را در پی سی وب مشاهده بفرمایید .

دی بی سئو چه کاربرد هایی دارد ؟

یکی از سئوال هایی که در ابتدای موضوع اشاره کرده بودیم بهش ” دی بی سئو چیست و چه کاربردی دارد بود ، که در بخش قبلی این مقاله ” دی بی سئو چیست ” به ان اشاره کردیم و گفتیم که به صورت کلی دی بی سئو در حال حاطر یکی از بهترین پلاگین های سئو برای ویبولتین هست و اما کاربرد آن ؟ این پلاگین مشابه پلاگین وی بی سئو هست اماکاملتر ، بهتر و برای امور سئو ویبولتین کاربرد دارد ، اگر به درستی کانفیگ دی بی سئو انجام شود ، عملکرد ان به مراتب بهتر از وی بی سئو خواهد بود

که نمودار زیر این موضوع رو نشان میدهد :

دی بی سئو چیست ؟

در رابطه با این نمودار معروف دی بی سئو جا داره اینجا توضیحاتی رو اشاره کنم ، یکی از معروف ترین نمودار های دی بی سئو که در تمامی مطالب حوزه دی بی سئو وجود دارد این نمودارد هست ، که اکثرا در منابع فارسی توضیحی در درابطه با ان ارائه نشده است و کاربران دی بی سئو هم اطلاعاتی در باره ان ندارند ، همچنین تعدادی از کسانی که از این نمودار هم استفاده میکنند نمی دانند که واقعا این نمودار به چه معناست !

اینجا جا داره توضیحاتی رو درباره این نمودار بدیم :در این نمودار وضعیت وی بی سئو با دی بی سئو نسخه پرو بررسی شده است ، که این برسی توسط شرکت دی بی سئو انجام شده است . این بررسی در بازه زمانی 25 سپتامبر 2013 تا 25 فوریه 2014 بوده است یعنی در طول 6 ماه این شرکت بررسی هایی رو روی دی بی سئو و وی بی سئو انجام داده است

که طبق این بررسی در ابتدا هم دی بی سئو نسبت به وی بی سئو بسیار تاثیر گذار تر بوده است ، شاید جالب باشد بدانید که این بررسی از ابتدای نسخه های ازمایشی دی بی سئو انجام شده است تا نسخه های طلایی دی بی سئو ( نسخه های پرو دی بی سئو ) و باتوجه به فارسی سازی نمودار توسط واحد طراحی گرافیکی پی سی وب میتوانید بهتر نمودار رو درک نمایید .

دی بی سئو فارسی چیست ؟

در این بخش از مقاله ” دی بی سئو چیست ؟ ” با دی بی سئو فارسی بیشتر آشنا خواهید شد ، دی بی سئو فارسی نسخه فارسی سازی و راست چین شده دی بی سئو هست ، همان طور که اطلاع دارید دی بی سئو در حال حاظر صرفا شامل زبان لاتین می باشد ، اما دی بی سئو فارسی شامل زبان فارسی می باشد ، این نسخه از دی بی سئو توسط تیم توسعه دهنده دی بی سئو فارسی (dbseo فارسی ) – پی سی وب فارسی سازی می شود .

تیم توسعه دهنده پی سی وب تا کنون بیش از 10 نسخه از این فارسی ساز را منتشر کرده است و میتوایم به جرات اعلام کنیم که در حال حاطر کامل ترین فارسی ساز دی بی سئو می باشد .

انواع نسخه های دی بی سئو :

در این بخش از مقاله (دی بی سئو چیست ؟) با انواع نسخه های دی بی سئو بیشتر آشنا خواهید شد . پس در این بخش نیز با پی سی وب همراه باشید ، دی بی سئو در حال حاظر در چندین نسخه ارائه میشود ، 1) نسخه های اصلی – 2) نسخه های مشابه :

1) نسخه اصلی دی بی سئو نسخه هایی هستند که توسط مرجع اصلی دی بی سئو dragonbyte-tech.com ارائه میشوند . و درحال حال حاظر نسخه اصلی دی بی سئو شامل دو نسخه می باشد :

1.1) دی بی سئو نسخه lite که بیشتر جنب تست و دمو دارد که کاملا رایگان می باشد .

1.2) دی بی سئو نسخه pro که نسخه اصلی دی بی سئو می باشد و رایگان نمی باشد .

2) نسخه مشابه یا نال شده :

یکی از مهم ترین مباحثی که در رابطه با نسخه های دی بی سئو قصد داشتیم در مقاله (دی بی سئو چیست ) مطرح کنیم ، مبحث نسخه های مشابه یا نسخه های نال شده دی بی سئو هست ، که در ابتدای این مبحت در دی بی سئو چیست به بررسی دی بی سئو نال می پردازیم و سپس ان را نسبت به نسخه اصلی بررسی و نقد خواهیم کرد .

دی بی سئو نال یا DBSEO Null چیست ؟ دی بی سئو نال شده ، نوعی از دی بی سئو است که کال بک های آن در بین فایل های PHP حذف شده است .همانند ویبولتین نال ، دی بی سئو نال شده با دی بی سئو اصلی هیچ فرقی ندارد و فقط کال بک های ان حذف شده است و شما میتوانید به صورت رایگان از نسخه های pro دی بی سئو استفاده کنید ، برای نسخه های نال شده ویبولتین این نوع بسیار مناسب می باشد .

نکته : نصب نسخه نال شده دی بی سئو بر روی ویبولتین اورجینال پیشنهاد نمیشود ، و یا در صورتی که قصد نصب و راه اندازی دارید پیشنهاد میکنیم احتیاط بیشتری داشته باشید ، چرا که ممکن است باعث ابطال لایسنس شما شود ، پیشنهاد ما برای دوستانی که نسخه اورجینال ویبولتین را دارند تهیه لایسنس دی بی سئو و استفاده از نسخه اصلی دی بی سئو هست .

تفاوت نسخه لایت و پرو دی بی سئو چیست ؟

اخرین موردی که فعلا لازم می دانیم در مقاله دی بی سئو چیست بررسی کنیم ، مبحث تفاوت های نسخه لایت و پرو دی بی سئو اصلی یا اورجینال هست ، همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم ، نسخه اصلی دی بی سئو نیز در دو نسخه لایت و پرو ارائه میشوند

نسخه لایت برای آزمایش و تست مناسب هست و برخی از امکانات نسخه پرو را مثل ایمپورت دی بی سئو را ندارد ، این نسخه کاملا رایگان می باشد ، اما نسخه پرو کاملترین نسخه دی بی سئو هست که شامل امکانات بیشتری نسبت به نسخه لایت می باشد ، که در جدول زیر میتوانید برخی از مهم ترین امکانات دی بی سئو را که در نسخه لایت وجود ندارد اما در نسخه پرو وجود دارد را مشاهده بفرمایید .

توضیحات : در ستون سمت راست میتوانید امکانات نسخه lite دی بی سئو را مشاهده بفرمایید و در ستون سمت چپ میتوانید امکانات نسخه pro دی بی سئو را مشاهده و بررسی نمایید .

امکانات نسخه لایت دی بی سئونسخه پرو دی بی سئو
کنترل پنل سئو ویبولتیندارددارد
تنظیمات سئودارددارد
تنظیمات پیشرفته سئوندارددارد
تنظیمات ساختار لینک هادارددارد
تنظیمات پیشرفته ساختار لینک هاندارددارد
تنظیمات سایت مپدارددارد
تنظیمات پیشرفته سایت مپندارددارد
ایجاد سایت مپدارددارد
مدیریت اجرای نقشه سایتندارددارد
تنظیمات اشتراک گذاری اجتماعیدارددارد
لاگ های مدیریت سئوندارددارد
لاگ سایت مپندارددارد
لاگ اسپایدر ها ندارددارد
لاگ ساخت سایت مپندارددارد
تعمیرات دی بی سئودارددارد
آپلود وی بی سئوندارددارد
بازنشانی تنظیماتندارددارد
بکاپ / ریستور تنظیماتندارددارد
تنطیمات ساختار لینک های انجمندارددارد
تنظیمات ساختار لینک های وبلاگدارددارد
تنظیمات ساختار لینک های CMSدارددارد
تنظیمات ساختار لینک پروفایل کاربراندارددارد
امکانات کامل دی بی سئوندارددارد
هزینهرایگانغیر رایگان

دانلود دی بی سئو :

به بخش پایانی مقاله (دی بی سئو چیست) نزدیک شدیم ، جهت دانلود نسخه های لایت و نسخه نال دی بی سئو میتوانید به لینک ” دانلود دی بی سئو ” مراجعه نمایید. همواره جدیدترین نسخه های دی بی سئو در پست فوق قرار داده میشود و میتوانید دانلود کنید . لازم به ذکر است کلیه نسخه های تهیه شده به صورت کاملا اختصاصی توسط پی سی وب تهیه و فارسی سازی میشوند .

همچنین فارسی ساز دی بی سئو داخل پکیج ها موجود می باشد اما با این حال اگر فقط به فارسی ساز دی بی سئو نیاز دارید میتوانید به لینک ” دانلود فارسی ساز دی بی سئو ” مراجعه نمایید . و فارسی ساز های دی بی سئو را جداگانه دانلود نمایید .

در صورت وجود هر گونه سئو و یا مشکل در رابطه با این مقاله میتوانید سئوالات خود را در انجمن سئو ویبولتین مطرح نمایید . این انجمن به منظور پشتیبانی دی بی سئو فارسی ایجاد شده است و ما تمام سئوالات و مشکلات شما را در ان بررسی خواهیم کرد .

تا مقالات آموزشی دیگر برای شما بهترین ها را آرزومندیم .

لینک کوتاه مطلب : https://www.p30web.org/?p=5868

دیدگاه کاربران :

  • جهت تبادل نظر و گفتگو درباره دی بی سئو چیست ؟ : میتوانید به انجمن پشتیبانی پی سی وب مراجعه نمایید.
  • آدرس انجمن تخصصی پی سی وب : forum.p30web.org
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
    • باسلام و درود خدمت شما کاربر گرامی :

      هنوز مشخص نیست ، ولی حتما در صورتی که مشخص بشه ، در پی سی وب اطلاع رسانی خواهد شد .گروه طراحی و برنامه نویسی پی سی وب ، طراحی سایت ، پشتیبانی سایت ، سئو و بهنیه سازی