کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ – کدام نسخه ویبولتین ؟

باسلام و درود خدمت کاربران گرامی وب سایت پی سی وب و طرفداران اسکریپت انجمن ساز ویبولتین ، خوشحالیم که با یک مقاله علمی دیگر در پی سی وب در خدمت شما هستیم ، این مقاله رو کمی متفاوت تر از مقالات گذشته قصد داریم شروع کنیم ، و در این مقاله در واقع قصد داریم تجربیاتمون رو در چند سال گذشته در خصوص یک سئوال متداول در اختیار شما قرار بدهیم ، ابن سئوال (کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ ) می باشد .

کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟

برخی از مباحثی که در این پست بررسی خواهیم کرد :

 • انجمن یا تالار گفتمان چیست ؟
 • اسکریپت forum ساز ویبولتین چیست ؟
 • اسامی اسکریپت های انجمن ساز های معروف
 • اسکریپت های اختصاصی یا اسکریپت های آماده ؟
 • کدام اسکریپت انجمن ساز را برای سایت انجمن انتخاب کنیم ؟
 • کدام اسکریپت انجمن ساز برای ایران مناسب تر هست ؟
 • چه اسکریپیتی برای ساخت انجمن بهتر است ؟
 • چرا ویبولتین برای سایت انجمن مناسب تر است ؟
 • کدام نسخه ویبولتین را انتخاب کنیم ؟
 • ویبولتین 4 یا ویبولتین 5 ؟
 • کدام نسخه از ویبولتین 4 را انتخاب کنیم ؟
 • کدام نسخه از ویبولتین 4.2 را نصب کنیم ؟
 • چگونه میتوانیم جدیدترین نسخه ویبولتین 4.2. رو دریافت کنیم .
 • و…

ما در اینجا با سئوالات و پرسش های مختلفی برای انتخاب یک اسکریپت مناسب برای ساخت انجمن روبرو هستیم ، که بسیاری از این سئوال ها تا به امروز به آنها پاسخ مشخصی داده نشده است ، ولی ما قصد داریم تجربیات مون رو در طی این چند سال در اختیار شما قرار دهیم .

کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ – مقدمه و توضیحات اولیه :

خوب فکر میکنم الان میدونید که قصد داریم امروز در این پست (کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ ) چه مسائلی رو بررسی کنیم ، پس بریم سر اصل مطلب ، من در این پست از مسائل و توضیحات ساده شروع خواهم کرد و کم کم شما رو آماده میکنم برای اصل موضوع ، اگر این موضوع که کدام اسکریپت رو برای ساخت انجمن انتخاب کنم ، حالا اسکریپت مورد نظرم رو پیدا کردم ، کدوم رو نصب کنم ؟ یا از اسکریپت های آماده استفاده کنم یا اسکریپت های اختصاصی  ؟

این موضوع بحثی هست که امروزه کاربران برای ساخت انجمن با اون روبرو هستند ، وقتی داشتم این موضوع رو می نوشتم ، هزاران پست مرتبط با این موضوع مشاهده کردم که هر کدام توضیحات خاصی رو داشتند و مسائل خاصی رو تحت پوشش داده بودند . اما هر کدام نقص های و معایبی هم داشتند که من قصد دارم در این پست این مسائل رو خیلی جامع و کامل بررسی کنم و به شما در انتخاب نهایی تون کمک کنم ، پس پیشنهاد میکنم اگر علاقه مند هستید با من همراه باشید .

ابتدا در بخش بعدی ما تعاریف اولیه و ادامه توضیحات اولیه رو بررسی خواهیم کرد :

 • انجمن (forum) – یا تالار گفتمان چیست ؟
 • اسکریپت انجمن ساز یا فروم ساز چیست ؟
 • اسامی اسکریپت های انجمن ساز های معروف
 • کدام اسکریپت های (FOrum) انجمن ساز برای ایران مناسب تر هست ؟
 • اسکریپت forum saz چیست
 • اسکریپت فروم ساز یا همان تالار گفتمان چه کاربردی دارد ؟
 • اسکریپت فروم ساز ویبولتین چیست ؟
 • و…

تعاریف اولیه و توضیحات اولیه برای انتخاب یک اسکریپت متاسب برای ساخت انجمن :

در این بخش از پست (کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ ) می پردازیم به توضیحات و تعاریف اولیه که در بالا به آنها اشاره کردیم .

انجمن (forum) – یا تالار گفتمان چیست :

اول از هر چیزی بزارید از اینجا با هم شروع کنیم که اصلا انجمن چی هست ؟ ، چه کاربردی داره ، چه فایده ای داره و… ؟

تالار گفتمان یا انجمن بستری عمومی هست که کاربران با هم دیگر میتوانند گفتگو و تبادل نظر داشته باشند . اساس انجمن ایجاد بستر هایی برای کارهای گروهی و عمومی هست ، انجمن ها قبل از پیدایش هر نوع سایتی به وجود آمده اند ، یعنی میشه گفت اولین سایت هایی که در جهان به وجود آمده اند به نوعی انجمن و یا مرتبط با انجمن بوده اند . اگر مایل هستید در این خصوص بیشتر بدانید ما به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله (انجمن چیست ؟) را در پی سی وب مطالعه کنید .

اسکریپت فروم ساز چیست ؟

اسکریپت فروم ساز ، اسکریپتی هست که شما با آن میتوانید انجمن راه اندازی کنید ، یا به نوعی طراحی انجمن با استفاده از اسکریپت های فروم ساز انجام میشود . نمونه ای از برترین اسکریپت های فروم ساز ویبولتین هست که با آن میتواند انجمن های گفتگو ایجاد کرد .

اسامی برترین ، مطرح ترین ، بهترین اسکریپت های انجمن ساز در ایران و جهان :

لیست اسکریپت های انجمن ساز – خوب در این بخش حالا میخواهیم اسامی اسکریپت های انجمن ساز ، اسکریپت های forum ساز رو بررسی کنیم و یک تاریخچه ای از اسکریپت های مختلف رو در این تاپیک برایتان قرار بدهیم . به جرات میتوانم بگم که این لیست کامل ترین لیست اسکریپت های انجمن ساز می باشد :

ویبولتین – vbulletin : ویبولتین چیست :

ویبولتین نام یکی از بهترین اسکریپت های انجمن ساز ایرانی می باشد . براساس امار ها میشه گفت بسیاری از انجمن های برتر ایرانی برپایه این اسکریپت استوار هستند و میشه گفت یکی از قدرتمند ترین اسکریپت های انجمن ساز فارسی می باشد . توضیحات بیشتر را در (ویبولتین چیست) مشاهده کنید .

زنفورو – xenforo – زنفور چیست ؟

زنفور نیز یکی از برترین اسکریپت انجمن ساز جهانی هست که در مقایسه با ویبولتین در حال حاظر در ایران دومین اولویت بعد از ویبولتین هست .

مای بی بی – mybb – مای بی بی چیست ؟

مای بی بی نیز نام یکی از بهترنی اسکریپت های انجمن ساز ایرانی هست . که شاید در مقایسه با ویبولتین و زنفورو برای ساخت انجمن های فارسی برتر در رده سوم قرار دارد و معمولا برای انجمن های برتر ایرانی به نوعی سومین اولیت بعد از ویبولتین شاید مای بی بی باشه .

ای پی بی – IP Board – پی اچ پی بی بی – phpBB – بی بی پرس – bbpress و سایر اسکریپت ها :

اگر بخواهیم اسکرپیت های برتر دیگری رو اشاره کنیم میتوانیم به موارد فوق اشاره کنیم و در چهارمین اولویت برای ساخت یک انجمن میتونه این موارد در لیست اولویت های کابران باشه و نسبت به ویبولتین و زنفور این اسکریپت انجمن ساز کمتر برای ساخت انجمن های برتر ایرانی استفاده شده است . شما دوستان میتوانید لیست ان اسکریپت ها رو در پست (لیست اسکریپت های انجمن ساز) مشاهده فرمایید .

کدام انجمن ساز بیشترین میزان استفاده را دارد و محبوب ترین اسکریپت انجمن ساز ایرانی هست ؟

سئوال بعدی که مطرح میشه (کدام انجمن ساز محبوب تر و بهتر هست ؟ )

اگر نظر من رو بخواهید این که کدام اسکریپت بهتر است و یا کدام اسکریپت بدتر هست ، تحث شرایط مختلف و نظرات مختلف بازخورد های مختلفی رو دارند به همین خاطر نمیشه که نه اسکریپت ایکس بهترین هست و نه اسکریپت z این مقایسه مثل مقایسه ماشین های داخلی و ماشین های خارجی هست ، که هر کدام مزایا و معایب خاص خودشون رو دارند .

مثلا پراید یک ماشین داخلیهست و اگر اون رو با بنز که یک ماشین خارجی هست مقایشه کنید. شاید بگید حتما بنز بهتر است . ولی اشتباه میکنید هر کدام از این ماشین ها مزایا و معایب خاص خودشون رو دارند . مثلا اگر پراید رو بررسی کنید در رده ماشین های اقتصادی قرار دارد و هر فردی قادر به خرید اون هست ولی بنز یک ماشین خیلی خوب هست ولی همه توان خرید اون رو ندارند و در دسته ماشین های گران هست ، پس یک عیب هست و….

در مورد اسکریپت های انجمن ساز هم هرکدام یکیسری مزایا و معایبی دارند ولی برخی از اسکریپت ها برای ایران مناسب تر هستند که در ادامه این موضوع رو بررسی خواهیم کرد .

کدام اسکریپت انجمن ساز برای ایران مناسب تر هست ؟

هر کدام از اسکریپت های انجمن ساز گفتیم یکسری مزایا و معابب دارند ، از انجایی که پی سی وب یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی سایت و نگهداری سایت در ایران می باشد . تقریبا میشه گفت روی اکثر اسکریپت های انجمن ساز ما تحقیق و بررسی داشته ایم و اگر بخواهیم از دید های مختلفی به اسکریپت های مختلف نگاه کنیم ، می بینیم که اسکریپت انجمن ساز ویبولتین در حال حاظر بهترین گزینه برای استفاده در ایران هست .

چرا ؟

به دلیل این که بسیاری از انجمن های برتر ایرانی در حال حاظر برپایه ویبولتین هستند و بسیاری از انجمن های برتر سایت اسکریپت ها نیز زمانی برپایه ویبولتین بوده اند و بعد ها به دلایل مختلفی به اسکریپت های دیگر کوچ کرده اند . اما بعضی از اونها شاید جالب باشه بدونید که بعضا ناراحت و پشیمان هستند ، بسیاری عامل موفقیت یک انجمن رو اسکریپت انجمن ساز میدونند ، در صورتی که این اشتباه هست و بیشتر سیاست های مدیران انجمن عامل موفقیت ساز هست .

ویبولتین به دلیل داشتن منابع علمی و آموزشی زیاد ، قالب ها و پلاگین های بیشتر نسبت به رقبا ، توسعه دهنده گان بیشتر ، راحتی کار ، کاربر محور تر ، در حال حاظر بهترین گزینه برای ایجاد یک انجمن فارسی می باشد . و پیشنهاد ما برای ساخت انجمن ویبولتین می باشد .

کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟

ویبولتین نیز مانند سایر اسکریپت ها دارای نسخه های مختلفی هست ، مثل ویبولتین 3 ، ویبولتین 4 ، ویبولتین 5 ، اخرین نسخه ویبولتین در حال حاظر ویبولتین 5 می باشد ، اما پایدارترین و بهترین نسخه ویبولتین ، vbulletin فارسی ورژن 4.2 می باشد ، که بیشترین انجمن هایی هم که در ایران در حال استفاده از ویبولتین هستند ، دارند از ویبولتین 4.2 استفاده میکنند .

پس اگر بخواهیم به سئوال (ویبولتین 4 یا ویبولتین 5 ؟ ) پاسخ دهیم :

بین ویبولتین 4 و ویبولتین 5 در حال حاظر بهترین گزینه ویبولتین 4 و ویبولتین 4.2 می باشد .

و اگر میخواهید بدانید که کدام نسخه از ویبولتین 4 در حال حاظر بهتر است ، بهترین نسخه ویبولتین 4 ، در حال حاظر ورژن 4.2 می باشد و بهترین ورژن ویبولتین فارسی 4.2 نسخه 4.2.3 می باشد

کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم ؟ – دانلود ویبولتین :

حال فکر میکنیم ، متوجه شده باشید . که ویبولتین 4.2.3 در حال حاظربهترین نسخه برای نصب و راه اندازی ویبولتین هست ، شما میتوانید اخرین نسخه ویبولتین 4.2.3 را از طریق پست (ویبولتین فارسی نسخه 4.2.3 پچ لول 2 منتشر شد) مشاهده و دانلود نمایید و همچنین شما کاربران گرامی و علاقه مندان ویبولتین میتوانید همواره جدیدترین نسخه های ویبولتین را از طریق لینک (دانلود آخرین نسخه ویبولتین) دریافت نمایید .

خوب در نهایت امیدواریم پست (کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم) برای شما مفید واقع شده باشد .

مقالات و مطالب پیشنهادی ما :

ما به شما پیشنهاد میکنیم از مقالات مرتبط با (کدام نسخه ویبولتین را نصب کنیم) دیدن نمایید :

امیدواریم برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد .